Tarcica

Nasza tarcica zarówno ta liściasta jak i iglasta spełnia najwyższe standardy. Posiadamy w ofercie tarcicę w różnej klasie i grubości.

DĄB

Drewno dębowe jest uważane za jedno z najcenniejszych gatunków liściastych występujących  w Polsce. Cechuje je wytrzymałość i odporność na ścieranie. Ważną cechą jest również wysoka tolerancja na zmianę warunków atmosferycznych.

Deska dębowa ma jednolity, żółtawobrązowy odcień i przyjemną w dotyku fakturę. Stosowana jest przede wszystkim w przemyśle meblarskim  oraz przy produkcji  schodów, drzwi, parkietów, oklein, boazerii.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo tarcicę dębową suchą w różnych klasach oraz grubościach.

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z nami.

BUK, BUK PARZONY

W Polsce buk zwyczajny należy do popularnych gatunków rodzimych. Największe jego siedliska znajdują się na Pomorzu, w Karpatach i Podkarpaciu. Tarcica bukowa posiada strukturę rozpierzchło- naczyniową, jednakże małe naczynia nie są widoczne gołym okiem. Biel drewna ma jasny kolor z delikatnym odcieniem żółtoczerwonawym. W procesie parzenia drewno zmienia barwę na łososiową. Na drewnie wyraźnie zarysowane są przyrosty roczne. Wyróżnia je wysoka wytrzymałość. Średnia wytrzymałość na zginanie wynosi 105 MPa.

Dzięki jednolitej fakturze i jasnemu odcieniu jest to gatunek bardzo uniwersalny. Jest szeroko stosowany w produkcji schodów, mebli, parkietów, zabawek.

JESION

Surowiec do produkcji tarcicy pochodzi w znacznym stopniu z lasów południowej i zachodniej Polski.

Cechą charakterystyczną jest jednolity kolor i prostolinijny wzór. Jako jedyny gatunek liściasty ma największy udział wyższych klas.

Tarcica jesionowa jest twarda i mocna, cechuje ją duża wytrzymałość. Trwałość nie jest jej najmocniejszą stroną, dlatego wymaga odpowiedniej impregnacji. Nadaje się raczej do wnętrz.  Znajduje szerokie zastosowanie w produkcji schodów, drzwi, mebli, parkietów i frontów. Bywa także stosowany do wyrobu sprzętu sportowego, beczek, jako surowiec do budowy łodzi, pojazdów czy maszyn po odpowiednim zaimpregnowaniu.

KLON (JAWOR)

W Polsce tarcica jaworowa jest niezwykle cenna ze względu na jej małą dostępność. Cechuje ją jasna barwa. Jest twarda, sprężysta i niekurczliwa. Znajduje zastosowanie w produkcji mebli, parkietów, schodów. Bywa też używana do wyrobu instrumentów muzycznych.

SOSNA

Tarcica szeroko rozpowszechniona w Europie, za wyjątkiem Europy Północno- Wschodniej.

Drewno bielaste jest wąskie, żółtawo-białe do czerwonawo-białego. Twardziel jest żółtawo-brązowa do czerwonawo-brązowej ,z czasem ciemniejąca. Drewno doskonałe do cięcia i strugania, łatwe w obróbce.  Znajduje swoje zastosowanie głównie w meblarstwie lub w budownictwie jako drewno konstrukcyjne.

ŚWIERK

Gatunek występuje głównie w górach Środkowej Europy, na obszarach leśnych w Europie.

Drewno bielaste i twardziel nie są zabarwione, nie odróżniają się od siebie pod względem kolorystycznym. Charakteryzuje się wyraźnymi żółtawymi granicami słojów. Jest drewnem łatwym do suszenia i obróbki. Posiada niewielką podatność na pękanie i paczenie. Jest stosunkowo trudne do polerowania, odporne na działanie kwasów i zasad. Znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie wewnętrznym jak i zewnętrznym. Z drewna świerkowego powstają również słupy elektryczne, gonty, materiały drewniane, papierówka, elementy instrumentów drewnianych.

Zapotocki tarcica
Zapotocki tarcica